Digital Access

Digital Access
Access mysuburbanlife.com and all Shaw Local content from all your digital devices and receive breaking news and updates from around the area.

Print Edition

Print Edition
Subscribe now to the print edition of Suburban Life.

Text Alerts

Text Alerts
Get text messages on your mobile phone or PDA with news, weather and more from mySuburbanLife.com.

Email Newsletters

Email Newsletters
Our My Suburban Life Daily Update will send you all of the news you need to keep up with the pace of news in DuPage and Cook County.
Sports

Prep Sports Roundup for Saturday, Oct. 17: Downers Grove South runners sweep WSC Gold titles

Downers Grove South junior Sophia McNerney led the Mustangs to the West Suburban Gold title on Saturday.
Downers Grove South junior Sophia McNerney led the Mustangs to the West Suburban Gold title on Saturday.

GIRLS CROSS COUNTRY

West Suburban Gold meet

Downers Grove South had seven of the top 10 runners, led by race winner Sophia McNerney (19:02.41 over 3.05 miles), to win the West Suburban Gold meet on Saturday. Downers Grove South's Kelsey Casella was third in 19:18.98, Rebecca Diddia fifth (20:21.04), Alex Spang sixth (20:26.31), Madi Sisson seventh (20:35.52), Rachel Rodi eighth (20:46.13) and Nora Joy ninth (20:56.89).

Downers Grove South scored 22 points, with Hinsdale South second with 58. Hinsdale South's Abby Petersen was fourth in 20:10.19.

Glenbard South 26, Glenbard East 29

Race winner Ellie Stewart finished the 3-mile course in 19:37.0 to pace the Raiders. Glenbard East's Maya Reinheimer was second in 19:56.0, followed by Glenbard South's Alex Gonzalez (20:09.0), Glenbard East's Mackenzie Huber (20:42.0) and Glenbard South's MaryKate Pinkelman (20:43.0).

BOYS CROSS COUNTRY

West Suburban Gold meet

Downers Grove South had five of the top 10 runners, led by race winner Tim Neumann (16:10.30 over 3.05 miles) to easily win the WSC Gold title. The Mustangs scored 35 points, runner-up Morton 75 and Hinsdale South 81.

Hinsdale South's Julian Watson was second in 16:28.18, Morton's Daniel Chavez fourth (16:43.31), Morton's Alex Bacci fifth (17:00.25), and Downers Grove South's Caleb DeBoer seventh (17:06.70), Joey Puccillo eighth (17:10.10), Jacob Curulewski ninth (17:11.92) and Luc Alvarez 10th (17:13.64).

Chicago Catholic League meet

Led by Nick Fisch, all-conference for the second year in a row, Montini won the White Division championship of the Chicago Catholic League meet for the second year in a row.

Montini scored 21 points to beat out runner-up Leo (53). Fisch was seventh in 16:16.6, and Montini's Tommy May was 30th in 17:35.0 among all runners including CCL Blue Division runners.

GIRLS TENNIS

Class 1A Timothy Christian Sectional

Timothy Christian's Cassandra Lee beat Fenwick's Kate Trifilio 6-2, 6-2 for the singles title and the Trojans' doubles team of Crystina Lee and Clarissa Chen beat Timothy Christian teammates Alexa Yelenosky and Sarah Carstensen in the doubles final 6-3, 6-4 as the Trojans' team won the team sectional title.

Class 1A St. Francis Sectional

Benet's Felicity Kolb and Kaitlyn Lee beat St. Francis' Elen Ryson and Maddie Hoden 6-0, 6-3 in the doubles final, Benet's Daniella Nenadovich was second in singles and the Redwings won the team sectional championship.

Loading more